sâmbătă, 1 octombrie 2016

*ȘTIINȚA BACĂU-CSM BUCUREȘTI II 19-23

HANDBAL, Divizia A (F)

CU LACRIMI ÎN OCHI ȘI PUMNII STRÂNȘI

Vă spun un secret..Pe cele mai bune jucătoare din echipa noastră le ținem ascunse și le menajăm pentru campionatul din deceniul următor.  Singura căreia îi mai dăm drumul în teren, din când în când, este Iulia Faig, să nu creadă adversarele că au încurcat trenul și hărțile și au ajuns la Târgoviște. Fetele din schimbul 2-3 al CSM-ului ne-au impresionat, în special, la încălzire, când au țopăit pe semicerc, fără minge. Păcat că ne-am dat seama prea târziu că în rezervoare au gaz lampant. Am pierdut prima repriză la 4 goluri (9-13), când portarul nostru Diana Ivanov a fost lăsat singur în mijlocul dușmanilor, cu lacrimi în ochi și pumnii strânși- și am terminat-o la egalitate pe a doua, dar noi nu suntem Brăila să amenințăm jucătoarele adverse că le aruncăm în Dunăre, dacă nu ne cedează ultimul sfert de oră. Anul trecut, le-am învins (24-23)... În septembrie, însă, noi suntem pâinea lui Dumnezeu pentru toți cei care umblă să culeagă via din grădina altora. Neîndoielnic, vor veni și zile mai bune, pentru că sub teascul diviziei secunde mustesc și alții ca noi, care n-ajung să dea cep butoaielor, oricât și-ar sufleca mânecile.